Zajímavosti

Kaple sv. Huberta – zvonička

Kaple sv. Huberta
Kaple sv. Huberta

Architekt Jan Dostál navrhl stavbu eliptického tvaru s konvexně vykrojeným vstupním průčelím. Na štítu nad vchodem najdete reliéf s obecním znakem vytesaný do pískovce, na střeše je vztyčena zvonička s cibulovou věžičkou a křížem na vrcholu. Celková výška stavby je 12 m.
Velký oltářní obraz namaloval MVDr. Miloš Gerstner, námětem je svatohubertcký výjev. Uprostřed stojí jelen se zářícím křížem mezi parohy. V levé části klečí lovec Hubert s kopím a se psy, v úžasu se dívá na zjevení. V pravé části obrazu stojí šedovlasý mnich, za ním je v pozadí laň a chatrč – poustevna. Podle pověsti totiž tady v  Poustce žil poustevník s jelínkem a laní. Zvonička zvoní pravidelně každé ráno v 7 hodin, v pravé poledne a večer ve 20 hodin.


Horní Štěpnice

Horní Štepnice
Horní Štepnice

Historickým jádrem celé obce jsou Horní Štěpnice. První zmínka o této půvabné vesničce je z roku 1361. Dominantou celé obce je jednolodní empirový kostel Nejsvětější Trojice z roku 1812. Naproti faře stojí bývalá škola, ve které učil Josef Šír, autor románů a povídek z Krkonoš. Ve vsi najdeme řadu roubených chalup, ale i velmi vzácná krčková stavení čp. 3.

Stavebním materiálem byly na šířku kladené kulaté a půlkulaté špalky, zdi chalup tak získaly,  na rozdíl od pruhovaných roubenek, zajímavou mozaiku letorostů dřeva. Kaplička u cesty pod hřbitovem se zázračnou, studenou vodou na všechny vaše neduhy vás jistě osvěží.


Rozhledna Žalý

Rozhledna Žalý
Rozhledna Žalý

Nejstarší osmnáctimetrová kamenná rozhledna v Krkonoších, kterou nechal v roce 1892 vystavět hrabě Jan Harrach. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí (otevřeno 10 – 16 hodin) je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí.


 

Štěpanický hrad

Štěpanický hrad
Štěpanický hrad

Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století Janem z Valdštejna.  V roce 1492 byl majetek rozdělen na část štěpanickou a jilemnickou.  Štěpanická část později připadla druhé valdštejnské větvi. Štěpanický hrad přestal sloužit jako obytné sídlo a v  pol. 16 stol. byl vrchností definitivně opuštěn.

Od roku 1583 je uváděn jako pustý a ani další majitelé panství (Zárubové z Hustířan, Albrecht z Valdštejna, Harrachové) neučinili nic pro jeho obnovu. Objekt chátral, kámen byl využíván při stavbě okolních vsí.

Štěpanický hrad se skládal ze dvou částí – horní a dolní. Z dolní zůstala část obvodové zdi s hranolovou baštou, z horní, obtížně přístupné, se zachovaly malé úseky zdiva.


Letní káry

Horské káry
Horské káry

Nová letní adrenalinová atrakce pro malé i velké v areálu Zvon. Jízda károu vás na sjezdovce nadchne. Nahoru Vás vyveze vlek. Provozní doba od 10 -17 hodin denně o letních prázdninách (červenec, srpen), v ostatních letních měsících potom pouze víkendy a svátky.

Více informací o atrakci 


Luftákova stezka

Luftákova stezka
Luftákova stezka

Už jste slyšeli o převratném luftování na Benecku? Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch na Benecku, a bystří si tak své smysly. Totiž okysličený mozek lépe myslí! O spojení kvalitního vzduchu a zábavy se můžete přesvědčit na 1,6 km dlouhé lufťákově stezce, na které na vás čekají zajímavé zastávky. Máte rádi hádanky? Pohyb je váš kamarád? Nemusíte být olympionik ani Einstein, naši stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví.

A až to všechno projdete, skočte si hotelu Skalka pro diplom a samolepku s lufťákem. Stačí jen zodpovědět kvízovou otázku a hned z vás bude diplomovaný lufťák.