Výlety po okolí

Cesta přes vyhlídky na Hradisko – 12 km

Jindrova skála

Po  cervena  tzv. Bucharovou cestou směrem na jihozápad. Po levé straně budeme míjet Jindrovu skálu a o kousek dál kapli sv. Huberta. Za hájem zvaným Houšť se cesta rozdvojuje. Dáme se cestou vlevo směřující do Horních Štěpanic, kolem roubených chalup. Na křižovatce a dáme se doprava, a stoupáme směrem k Bucharově vyhlídce. Po červené turistické cestě dojdeme na Kotelskou vyhlídku. Zde odbočíme na spodní cestu vlevo, až ke dvěma domkům samoty Na Hradišti. Podél chalupy V potůčku, Na kopečku a V trafice dojdeme na křižovatku, kde odbočíme vpravo, stoupáme až na silnici vedoucí z Vítkovic a po  cervena  cestě se vrátíme zpět.


Cesta ke Štěpanickému hradu – 8 km

Štěpanický hrad
Štěpanický hrad

Z centrálního parkoviště Benecko se dáme po  cervena  směrem do Horních Štěpanic. Za Mládkovými poli odbočíme vlevo přes louku k místu, kde dříve stával prastarý buk (dnes pouze pařez) a sejdeme podél evangelického hřbitova ke štěpanickému kostelíku nejsvatější Trojice. V Horních Štěpnicích najdeme nejen typické roubené chalupy, ale i dnes již vzácná tzv. „krčková stavení“ (č.p. 3). Stavebním materiálem byly na šířku kladené kulaté a půlkulaté špalky; zdi chalup tak získaly – na rozdíl od pruhovaných roubenek, zajímavou „mozaiku“ letorostů dřeva. Sejdeme níže a v ohybu silnice odbočíme vpravo na lesní pěšinu směrem ke  Štěpanickému hradu.

*Po hlavní silnici a dojdeme k místní kapličce, která vám kromě své krásy může nabídnout ještě pramen léčivé vody. Pramen najdeme v podlaze před oltářem a máme-li nějaký ten neduh na těle, můžeme si zázračnou vodu vzít i domů.

Z hradního areálu se vrátíme zpět na hlavní silnici, odbočíme vlevo a kolem bytovek dojedeme přes louky na  cervena  značenou cestu, po které dojdeme zpět na Benecko.


Cesta k rozhledně Žalý – 6 km

Rozhledna Žalý

Z centrálního parkoviště Benecko stoupáme po  cervena  k hotelu Kubát a dále k rozhledně. U rozcestí, kde se napojuje  zluta  značená cesta z Křížovek a Vrchlabí se neopomeneme zastavit a rozhlédnout se, stojí to za to. Horní Štěpanice, Vrchlabí, daleká Zvičina – vše jako na dlani. Z rozhledny lze přehlédnout celé panorama Krkonoš, části Jizerských hor a Orlických hor, podhůří a část Českého ráje. Od rozhledny pokračujeme opět po  cervena  tzv. Bucharovou cestou přes Zadní Žalý až k hotelu Žalý a dále na parkoviště.


Velbloudí cesta – 9 km

Z centrálního parkoviště budeme stoupat po místní komunikaci ke škole, odbočíme vpravo kolem chaty Barka a dále přes lyžařský vlek lesem dojdeme ke Zlaté Vyhlídce. Po hlavní silnici přijdeme k hotelu Diana, na malém hřiště zabočíme vlevo na lesní cestu a kolem Ambrožova pramene dojdeme k Möhwaldově boudě. Cesta se stáčí nad Herlíkovicemi, přijdeme ke  zluta  cestě od Krausového Mlýna a pokračujeme po ní vzhůru. Kolem hotelu Žaly a Kubát sejdeme k centrálnímu parkovišti.


Cesta na farmu Hucul – 12 km

Farma Hucul

Z Benecka, po  zelena  dojdeme k Bellevue a tzv. Tobogánem na rozcestí turistických cest Na Rovince, kde je příjemné občerstvení. Máme-li kočárek, zvolíme raději Na Rovinka asfaltovou cestu. Dále odbočíme vlevo, 250 m  po  zluta  a dále po asfaltové vrstevnici k rozcestí. Po kamenité cestě sejdeme na Horskou farmu Hucul. Ideální zábava pro děti i dospělé. Po odpočinku se vrátíme na cestu po které jsme přišli, před chatou Tereza odbočíme vpravo dolů a na dalším rozcestí se dáme vlevo směrem k chatě Zátiší. Dojdeme na  zluta  značenou turistickou cestu po které dojdeme zpět Na Rovinka a po asfaltové cestě na Benecko.


Přes Kněžice do Vrchlabí – 9 km

Kaplička Vrchlabí

Stoupáme po  cervena  k hotelu Kubát a dále jako k rozhledně Žalý. Pod vrcholem odbočíme vpravo na  zluta  cestu směřující přes Kněžice do Vrchlabí. Míjíme Kněžičkou chalupu a pokračujeme ke kapličce sv. Anny. Zde se nám otevře nádherný rozhled na město Vrchlabí a okolí. Sejdeme do Vrchlabí, kde můžeme navštívit muzea nebo si dobře nakoupit. Zpět se vrátíme autobusem, odjezd z náměstí T. G. Masaryka po 17. hodině.